Нашата јуниорска репрезентација ќе разигрува за пласман од тринаесеттото до шеснаесеттото место откако во првиот натпревар за пламан запиша пораз од Португалија. Третопласираната селекција од групата Ц избраниците на Ѓорѓи Кочов не успеаја да ја совладаат па во претпоследниот свој натпревар на ова континентално првенство (дивизија Б) ќе се пресметаат против селекцијата на Шведска која претходно загуби од Исланд.

Португалија - МАКЕДОНИЈА 72-69 (26-18, 22-12, 11-19, 19-20)
 

СТРЕЛЦИ
Трсунов (5поени), Јордановски (20), Крстевски (11), Панов (12), Михајлоски (12џ), Какруки (9)