Нашите јунирски репрезентативци го стартуваа Европското првенство (дивизија б) со пораз. На првиот натпревар одигран на овој континентален собир, избраниците на Ѓорѓи Кочов запишаа пораз од 88-92 (19-26, 19-27, 32-16, 18-23) од Данска.

Данците се покажаа како доминантни на паркетот, барем така се чинеше во првиот дел од натпреварот. Негативата која требаше да ја стигнеме набрзо стана двоцифрена, а нашите јуниори се мачеа со шутевите од далечина на противникот. На полувремето бевме 15 поени ’во минус’ (38-53), но потоа следеше целосен пресврт. Што и да им кажа Кочов на своите кошаркари на паузата на полувремето вроди со плод во вториот дел од натпреварот. Со двојно повеќе постигнати поени во третиот период (32-16) успеавме не само да ја анулираме негативата туку и да го преземеме водството (70-69). Во последниот период водевме изедначена битка, но Данците имаа среќа во последните неколку минути. Двапати реализираа шутеви од далечина, кога ние имавме минимално водство и лесно го анулираа. Ново водство постигнаа преку линијата за слободни фрлања, кое го задржаа до крајот.

Следно за нашите јуниори е натпревар против Белгија, утре (29. јули) со почеток во 16:15.

СТРЕЛЦИ
Јордановски (11поени), Јанев (3), Крстевски (23), Панов (5), Стојановски (25), Михајлоски (9), Какруки (8), Темелковски (4)