Актуелниот шампион во домашното првенство без проблеми го совлада составот на Куманово во рамки на вториот четвртфинален натпревар од државниот Куп. Избраниците на Марин Докузовски беа доминантни на теренот во текот на сие 40 минути не оставајќи му простор на нивниот противнит да направи пресврт во резултатот.

Во финишот, Работнички славеше со 104-80 односно 31-16, 23-22, 23-13 и 27-29 по делници.

Целосната статистика е достапна на следниот ЛИНК.