Кошаркарките на Струга 2009 го освоија третото место на завршниот турнир во возрасната категорија до 16 години откако во првио натпревар на денешната агенда од фајнал-фор турнирот ги совладаа врсничките од Гостивар 2009 со 55-35.

Следно на агендата е финалето, помеѓу организаорот Баскет Кам и бранителот на титулата Бадел 1862.

Целосната статистика од натпреварот Струга 2009 - Гостивар 2009 е достапна на следниот ЛИНК додека снимка од натпреварот може да се погледне на следниот ЛИНК.