Ударни вести
  1. Информација за преоден рок во сите лиги за сезона 2018/2019
  2. Прв дел од планираната едукација на тренерите
  3. ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕОДЕН РОК ВО СИТЕ ЛИГИ ЗА СЕЗОНАТА 2017/2018
  4. Соопштение до јавноста
  5. КОНКУРС за кошаркарски судии

Вести

Три екипи непоразени по пет кола во втората машка лига на МКФ

Карпош Соколи и Академија ФМП во ИСТОК, Тетекс во ЗАПАД

Официјализирана соработката помеѓу МКФ и Гевгелија

сениорите против Косово ќе разигруваат во Гевгелија

М18

Распоред на натпревари

М16

Распоред на натпревари

М14

Распоред на натпревари

Данило Лукиќ со 3х3 семинар во Скопје!

тренерот на светските шампиони доаѓа в Скопје

Караванот 3х3 се паркира во Скопје!

Финален турнир од 3х3 лигата!

Соња Спасовска, една и единствена!

Честитки 25 години работа во МКФ!

Список на повикани кошаркари и кошаркарки за камп во Бугарија

селекциите дел од проектот „Заедно до М16“ продолжуваат со активности

Радувај се Македонијо!

Кадетите се пласираа во А дивизија

Македонија е во полуфинале!

Кадетите ќе се борат за пласман во А дивизија

јуниорите го освоија 18. место

Промоција за Холандија и за Словенија во А дивизија

Кадетите со триумф и над Бугарија

Против Црна Гора го затвораме турнирот

Кадетите ја совладаа Романија

Македонија домаќин на Романија, Бугарија и Црна Гора

Кошаркарките до 14 години го одржаа првиот собир

започнуваат финалните подготовки за Slovenia Ball 2018

Младинците ќе разигруваат за пласман од 9-16 место

две победи и два пораза за младинската репрезентација на ЕП

Најлесно е да се каже заминувам

Репрезентативниот дрес треба да е чест

Прв FIBA 3x3 Satellite турнир во Македонија!

Road to Ljubljana Challenger! Охрид; 21. – 22. јули!

Младинците ја пречекуваат Унгарија

први пријателски натпревари за репрезентативците до 20 години

Јуниорите на Работнички на домашен терен ќе ја бранат титулата

КК Работнички организатор на завршниот турнир во М18

Селекциите до 14 и до 15 години на турнир во Измир

Листа на кошаркари повикани за турнирот во Турција

Репрезентативците до 20 години започнуват со активности

Список на кошаркари повикани за првиот собир

Почнуваме од нула!

Најава за финалната серија од Плејофот

Темелковски: Да уживаме во кошаркарската игра!

Најава за финалната серија од Плејофот

Одржан состанок со клубовите кои се натпреваруваат во младинските категории

потенцирани мерките на МКФ за субвенции на младинските категории

Плејофот може да започне!

Четири екипи, еден трофеј!

Комплетирани Супер и Плејаут лигата

Работнички, МЗТ С.А., Блокотехна и Куманово ќе се борат за титулата

Комплетирано првото коло од Супер лигата

комплетирано првото коло од Плејаут лигата

Репрезентативките до 16 години започнуваат со активности

закажан прв селективен тренинг за генерација 2002/2003

Одиме на победа!

да ја решиме Словачка како во Попрад...

Време е за КУП!

Линкови до livestream и статистика

Билтен 1 во сениорски и младински лиги за сезона 17-18

Пријавени екипи во сениорски и младински лиги за сезона 17-18

Со „Sportive“ заедно до нови успеси

Сите селекции ќе носат опрема од „Sportive“

Сениорите започнуваат со активностите

ПОШИРОК СПИСОК НА КОШАРКАРИ ПОВИКАНИ ЗА ПОДГОТВИТЕЛНИОТ ПЕРИОД

Завршницата од првенството во М12 ќе се одигра во „Јане Сандански“

МЗТ Скопје Аеродром победи на лицитацијата за организатор на завршницата

Успешна прва сезона од Лигата на шампиони

Првата титула во рацете на Иберостар Тенерифе

Одработен првиот тренинг на репрезентацијата до 15 години

Репрезентативците подготвени за меѓународниот турнир во Романија

Јанко Луковски и Марјан Лазовски закажуваат демонстративни тренинзи

Присуството на сите селектори, како и членовите на стручните штабови (и кондициските тренери) е задолжително!

Репрезентацијата до 15 години ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Спортската академија

Продолжуваат активностите на кошаркарите кои се дел од проектот на ФИБА „заедно до 16“

Натпреварот помеѓу Бадел 1862 и Вардар во живо на МОК ТВ

Дерби дуелот од ПЛЖ во живо на YouTube каналот на МОК

Сениорската женска репрезентација пријавена на квалификациите за Евробаскет 2019

Сениорките повторно се враќаат на кошаркарската сцена, целта е јасна – пласман на ЕП 2019!

Нова насока во соработката помеѓу МОК и МКФ

МОК со преноси од натпреварите во организација на МКФ

Соопштение од Судиската комисија на МКФ

по повод написите од страна на КК Кожув

Продолжуваат активностите во Супер лигата

Работнички на гости кај Карпош Соколи, МЗТ Скопје Аеродром го пречекува Фени индустри

Комплетиран стручниот штаб на сениорската репрезентација

Јончевски и Малинков се приклучија кон стручниот штаб

МОК организира висока обука за напреден спортски менаџмент

Четврта генерација за напреден спортски менаџмент во организација на МОК

Селективен тренинг за кошаркари родени 2003 година

Втор селективен тренинг за кошаркарите до 14 години

Куманово посилен од Вардар

Вицешампион го совлада и Вардар (86-69)

Кавадарчани подобри од Струмица во домашното првенство

Два бода за Фени индустри по триумфот над Струмица

Нова победа за Кожув во домашното првенство

Кошаркарите на Кожув триумфално минаа низ Охрид

Работнички победнички на гости кај Пелистер

Најтрофејниот кошаркарски клуб се задржа на победничките патеки

Одржан првиот селективен тренинг за кошаркари родени 2003 година

Кошаркарите до 14 години го одработија првиот селективен тренинг

АМС организира дружба за мали дечиња со познати спортисти

Во рамки на проектот „спортот и семејните вредности“

МКФ организира турнир за девојчиња до 14 години и помлади

Турнир за мали девојчиња во организација на МКФ

Селективен тренинг за кошаркари родени 2003 година

Јуниорите ги започнуваат репрезентативните обврски

ВИДЕО: Изведбата на химната на РМ од страна на Тамара Тодевска

Тамара Тодевска го отвори второто финале од ЛИМАК Купот на РМ

Македонија доби уште еден трофеен клуб

ИЗЈАВИ ПО НАТПРЕВАРОТ КАРПОШ СОКОЛИ - ФЕНИ ИНДУСТРИ

Клупски историски успех: Карпош Соколи стигна до првата Куп-титула

„Соколите“ испишаа нова страна во клупската историја

Подолгата клупа го одлучи победникот

ИЗЈАВИ ПО НАТПРЕВАРОТ РАБОТНИЧКИ - КАРПОШ СОКОЛИ

Карпош Соколи го повтори ланскиот успех и се пласира во финалето на ЛИМАК Купот на РМ

„Соколите“ чекор поблиску до нова страница во клупската историја

Петар Наумоски во друштво на претставниците на ЛИМАК Скопје на трибините во „Јасмин“

Претседателот на МКФ го следи првиот полуфинален натпревар од ЛИМАК Купот на РМ

Вардар си закажа финале со Бадел 1862

Вардарки подобри од Пелистер за пласман во финалето од ЛИМАК Купот на РМ

Кога има умор, нормално е да има и падови во играта

ИЗЈАВИ ПО НАТПРЕВАРОТ БАДЕЛ 1862 - МНА КОЖУВЧАНКА

МНА Кожувчанка го предизвикува шампионот, Вардарки на мегдан со Пелистер

Дојде редот и дамите да се пресметаат на ЛИМАК Купот на РМ

МОК со пренос на натпреварот помеѓу Куманово и Пеќ во БИБЛ лигата

Продолжуваат спортските преноси на МОК СПОРТСКИОТ YouTube канал

Една третина од работата е завршена

ИЗЈАВИ ПО НАТПРЕВАРОТ МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ - КОЖУВ

МЗТ Скопје Аеродром е последен учесник во полуфиналето на ЛИМАК Купот на РМ

Актуелниот шампион ја совлада првата препрека кон одбрана на Куп-титулата

Без концентрација - нема победа

ИЗЈАВИ ПО НАТПРЕВАРОТ РАБОТНИЧКИ - КУМАНОВО

Работнички оди на Карпош соколи во првото полуфинале од ЛИМАК Купот на РМ

Трофејниот клуб од „Градски Парк“ на два чекори до десетта Куп-титула

Куп-авантурата заврши за АВ Охрид

ИЗЈАВИ ПО НАТПРЕВАРОТ ФЕНИ ИНДУСТРИ - АВ ОХРИД

Фени индустри си закажа полуфинале во ЛИМАК Купот на РМ

Кавадарчани броеја до сто на вториот четвртфинален натпревар од ЛИМАК Купот на РМ

Карпош соколи е првиот патник во полуфиналето на ЛИМАК Купот на РМ

„Соколите“ триумфално го започнаа завршниот турнир

Тамара Тодевска ќе ја пее химната пред почетокот на финалето од ЛИМАК Купот на РМ

Поп-пејачката ќе го најави машкото финале со интонирање на химната на РМ

Натпреварите од ЛИМАК Купот на РМ во живо на сајтот на МКФ

Македонската кошаркарска федерација ќе врши пренос од Куп-натпреварите

Информација за продажба на билети за Лимак Купот на РМ

Билетите за Купт-натпреварите во продажба од четврток (16. февруари)

ЛИМАК Холдинг порачува: Се гледаме во Кавадарци!

Организаторот на кошаркарскиот Куп е подготвен за возбудлив турнир

МКФ закажува прес-конференција

По повод одржување на ЛИМАК Купот на РМ